Zdroj: http://www.kaceni-plzen.cz/clanky-o-kaceni-stromu/kdy-pokacet-strom  •  Vydáno: 14.1.2014 20:44  •  Autor: Václav Voráček

Kdy pokácet strom?

Kdy pokácet strom?Nejčastěji jezdíme kácet stromy, které nenápadně rok od roku přerůstají své majitele. Z 80 procent se jedná o stromy, které jsou příliš vysoké i přesto, že se v jejich blízkosti nacházejí domy, nebo chaty. Pokud sázíte stromy v blízkosti budov, je třeba si uvědomit, že za třicet let může takový strom způsobit značné škody, nebo cena za jeho pokácení může být pro někoho nepříjemným zásahem do rozpočtu.

U smrku nebo jiných jehličnanů s talířovitým systémem kořenů, je třeba kontrolovat, zda se nezvedá zemina kolem stromu při větru, nebo zda není strom například rozdvojen ve špičce. U listnatých stromů, zejména ořechů se zas zaměřujeme na dutiny a pukliny, které se každoročně zvětšují vlivem mrznoucí vody v zimním období. V narušených místech se objevují dřevokazné houby a hniloba. Právě u ořechů není výjimkou, že z naříznutého kmene stromu vyteče několik litrů vody. Mezi nejhorší případy patří stromy, které usychají, nebo je dokonce jejich majitelé nechali uschnout úplně. Uschlé stromy, napadené dřevokaznými houbami představují u stromolezecké techniky kácení, asi nejvyšší stupeň rizika při rozvaze postupu kácení a úsudku pevnosti větví. Zejména Jasany a topoly, které mají křehké dřevo a nechají se dojít, až do likvidačního stadia jsou postrachem každého stromolezce.

Zvažte proto pečlivě a včas stav vašeho stromu, než bude příliš pozdě.